Podstrona: [AUDIO] Prorektor Mariusz Oleksy w akademickim radiu o biznesie, polimerach, muzyce i motoryzacji / POLITECHNIKA RZESZOWSKA im. Ignacego Łukasiewicza

2016-12-08 , red.  Artur Polakiewicz

Dr hab. inż. Mariusz Oleksy, prof. PRz, prorektor ds. rozwoju i kontaktów z gospodarką, wystąpił w akademickim radiu. W audycji pt. „W Centrum Politechniki Rzeszowskiej" opowiedział o sobie, swoich pasjach, karierze naukowej i biznesie.

Prorektor, absolwent Politechniki Śląskiej, pochodzi z bieszczadzkich Ustrzyk Dolnych. Przyznał, że zawsze chciał być inżynierem praktykiem i bardzo interesowały go polimery. Zaczynał od pracy na stanowisku technologa kontroli jakości w jednym z zakładów chemicznych. Rozczarowany „przekładaniem papierów”, natrafił na konkurs na stanowisko asystenta w Zakładzie Tworzyw Sztucznych na Wydziale Chemicznym Politechniki Rzeszowskiej.  Dziś odpowiada m.in. za funkcjonowanie Centrum Transferu Technologii (CTT). Naukowiec podczas audycji mówił o potrzebie stworzenia czytelnej i zrozumiałej dla każdego oferty technologicznej. Opowiadał też o komercjalizacji wyników badań i uzyskaniu akredytacji dla laboratorium parku technologicznego Aeropolis zlokalizowanego na terenie uczelni. Prof. Oleksy wspominał o „odwatowieniu” aparatury zakupionej z funduszy europejskich, obowiązku współpracy uczelni z przedsiębiorstwami, szansach zatrudnienia absolwentów i pomyśle na innowacyjne okno. Wśród pytań internautów było m.in. to dotyczące zamiłowania profesora do muzyki. Prorektor zdradził, że ukończył sanocką szkołę muzyczną. Jego mama chciała, aby grał na akordeonie, a tata zainteresował go motoryzacją.

żródło: youtube.com/ radiocentrum89fm

KH