Podstrona: Konferencja INNOWACJE-POMIARY-AKREDYTACJE / POLITECHNIKA RZESZOWSKA im. Ignacego Łukasiewicza

Konferencja INNOWACJE-POMIARY-AKREDYTACJE

2019-11-15 , red.  Rafał Białorucki / PCI
Konferencja INNOWACJE-POMIARY-AKREDYTACJE

Regionalna Sieć Laboratoriów Badawczych i Wzorcujących skupia 33 jednostki na Podkarpaciu. 6 listopada br. w Podkarpackim Urzędzie Marszałkowskim miała miejsce Konferencja Innowacje-Pomiary-Akredytacje zorganizowana przez Podkarpackie Centrum Innowacji. Jej główny temat to rozwój sieci laboratoriów w naszym województwie.

W konferencji uczestniczyło ponad 100 osób reprezentujących podkarpackie uczelnie, laboratoria, firmy, urzędy administracji państwowej i samorząd województwa: Ewa Leniart Wojewoda Podkarpacki oraz Władysław Ortyl Marszałek Województwa Podkarpackiego, który objął honorowy patronat nad imprezą.

Sieć regionalną tworzą laboratoria rzeszowskich uczelni: Politechniki Rzeszowskiej, Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz WSIiZ w Rzeszowie. Pośród firm i otoczenia biznesu znajdują się tutaj m.in. Nestle Rzeszów, Gamrat Jasło, Huta Stalowa Wola. Razem 33 laboratoriów w tym 10 już akredytowanych. Głównym celem wspólnego działania w sieci jest rozwój podkarpackich firm i przedsiębiorstw w oparciu o wykorzystanie lokalnego potencjału naukowo-badawczego.

Pośród prelegentów swoje referaty przedstawili:

• dr inż. Roman Tabisz Politechnika Rzeszowska „Wprowadzenie – stan sieci i plany na przyszłość”,
  • dr inż. Anna Boratyńska-Sala Politechnika Krakowska „Metody projektowania innowacyjnych rozwiązań”,
  • mgr Aleksandra Lewicka, mgr Andrzej Lewicki z Głównego Urzędu Miar Warszawa „Udział laboratoriów akredytowanych i notyfikowanych w uzyskiwaniu znaku CE”,
  • dr. inż. Paweł Fotowicz z Głównego Urzędu Miar Warszawa „Nowe podejście do szacowania niepewności wyników pomiarów”,
  • dr inż. Grzegorz Bajorek „Akredytowane i notyfikowane Laboratorium Centrum Technologiczne Budownictwa. Instytut Badań i Certyfikacji w Rzeszowie”.

Konferencję zakończyła dyskusja panelowa wraz z uczestnikami: „W kierunku Podkarpackiego Centrum Badań i Certyfikacji. Jak usprawnić relację Producenci – Laboratoria – Rynek”, którą moderował Konrad Frontczak Dyrektor Zarządzający ds. Komercjalizacji Badań Podkarpackiego Centrum Innowacji.