Podstrona: Prezentacja projektów architektonicznych studentów WBIŚiA / POLITECHNIKA RZESZOWSKA im. Ignacego Łukasiewicza

Prezentacja projektów architektonicznych studentów WBIŚiA

2023-04-24 , red.  Ewa Jaracz
Uczestnicy wydarzenia,

Prezydent Miasta Rzeszowa Konrad Fijołek zaprosił studentów Wydziału Budownictwa, Inżynierii Środowiska i Architektury kierunku architektura na prezentację projektów architektonicznych wybranych przestrzeni urbanistycznych miasta Rzeszowa: placu targowego przy ul. Targowej i ul. Gałęzowskiego, placu targowego przy ul. Moniuszki tzw. „placu Balcerowicza” oraz placu im. Adama Mickiewicza. Prace przedstawiały propozycje rewitalizacji miejsc związanych z tradycją i tożsamością kulturową Rzeszowa.

Uczestnicy

Projekty inżynierów architektów, studentów studiów II stopnia: Dawida Orzecha, Natalii Kality i Rafała Jędrucha oraz Honoraty Pitery i Wiktorii Książek, zostały opracowane pod kierunkiem prof. dr. hab. inż. Marka Gosztyły, kierownika Katedry Konserwacji Zabytków w ramach ćwiczeń projektowych. Prace przedstawiały propozycje rewitalizacji miejsc związanych z tradycją i tożsamością kulturową Rzeszowa. Studenci nawiązali do nowoczesnych nurtów adaptacji i zagospodarowania wnętrz urbanistycznych z zachowaniem historycznego kontekstu i tła. W spotkaniu udział wzięły również prorektor ds. kształcenia dr hab. Iwona Włoch, prof. PRz oraz prodziekan ds. kształcenia Wydziału Budownictwa, Inżynierii Środowiska i Architektury dr inż. Marzena Kłos.

Zaprezentowane projekty zostały wysoko ocenione przez prezydenta Miasta Rzeszowa Konrada Fijołka, który podkreślił, że jest zainteresowany współpracą ze studentami i dalszym etapem opracowywania dokumentacji. W trakcie dyskusji prorektor ds. kształcenia dr hab. Iwona Włoch, prof. PRz podkreśliła, że przedstawione opracowania architektoniczne reprezentują awangardę nowości oraz są obrazem przyszłych i nowatorskich przestrzeni miasta za kilkadziesiąt lat. Wysoką ocenę dokumentacji architektonicznej podkreśliła również prodziekan ds. kształcenia dr inż. Marzena Kłos.

Projekty studentów kierunku architektura Politechniki Rzeszowskiej spotkały się z żywym zainteresowaniem osób biorących udział w spotkaniu i należy mieć nadzieję, że dokumentacje młodych inżynierów architektów będą w przyszłości tematem inwestycji w Rzeszowie.