Podstrona: Projekt rewitalizacji zespołu budynków / POLITECHNIKA RZESZOWSKA im. Ignacego Łukasiewicza

Projekt rewitalizacji zespołu budynków

2024-02-19 , red.  Ewa Jaracz, Marta Jagiełowicz
kategoria: Wydarzenia
Od lewej: dr inż. M. Kłos, mgr M. Maruszak, inż. arch. L. Jeż, inż. arch. W. Sterkowiec, prof. M. Gosztyła,

Na Politechnice Rzeszowskiej odbyło się przekazanie Podkarpackiemu Oddziałowi Polskiego Czerwonego Krzyża dokumentacji architektonicznej „Projekt rewitalizacji zespołu budynków przy ulicy Targowej 9A/9B w Rzeszowie”. Projekt adaptacji historycznego zespołu budynków z myślą o współczesnej funkcji Polskiego Czerwonego Krzyża został opracowany przez studentki studiów II stopnia na kierunku architektura na Wydziale Budownictwa, Inżynierii Środowiska i Architektury inż. arch. Laurę Jeż i inż. arch. Weronikę Sterkowiec pod kierunkiem prof. dr. hab. inż. Marka Gosztyły.

W spotkaniu wzięli udział rektor prof. dr hab. inż. Piotr Koszelnik, dyrektor Podkarpackiego Oddziału Polskiego Czerwonego Krzyża mgr Maciej Maruszak, dziekan Wydziału Budownictwa, Inżynierii Środowiska i Architektury prof. dr hab. inż. Lech Lichołai oraz prodziekan ds. kształcenia dr inż. Marzena Kłos.

O projekcie

Obiekty zlokalizowane przy ulicy Targowej w Rzeszowie ze względu na bardzo zły stan techniczny wymagają kompleksowych prac rewaloryzacyjnych. Opierając się na wytycznych przedstawicieli Polskiego Czerwonego Krzyża, zaprojektowano nowy program funkcjonalno-użytkowy budynków o charakterze biurowo-usługowym z dodatkową funkcją mieszkalną. W projekcie zaakcentowano przejrzystość rozwiązań architektonicznych, tj. doświetlenie komunikacji pomieszczeń czy dostępność dla osób z różnym stopniem niepełnosprawności.

Projekt architektoniczny przedstawia nowoczesne rozwiązania architektoniczne z uwagi na fakt zastosowania stropodachu odwróconego i ścian zielonych wertykalnych. W opracowaniu architektonicznym uwzględniono podstawy teoretyczne wywodzące się z tzw. koncepcji „architektury racjonalnej”, która była lansowana przez wielkiego architekta Aldo Rossiego. Zachowując nowoczesne tendencje w kształtowaniu przestrzeni miejskiej, odwołano się również do myśli wymienionego architekta, zgodnie z którą została przyjęta koncepcja „funkcja podąża za formą”. Opracowany projekt architektoniczny przedstawia próbę pogodzenia nowoczesnej koncepcji w kształtowaniu przestrzeni miejskiej historycznej z uznanym dorobkiem kulturowym. Przedstawiony został projekt najwłaściwszej formuły adaptacji zabytków.