Podstrona: ProtoLab w Podkarpackim Centrum Innowacji już otwarty / POLITECHNIKA RZESZOWSKA im. Ignacego Łukasiewicza

ProtoLab w Podkarpackim Centrum Innowacji już otwarty

2019-05-14
ProtoLab w Podkarpackim Centrum Innowacji już otwarty

W Rzeszowie otwarto pracownię ProtoLab, która ma pomagać w rozwijaniu przedsiębiorczych kompetencji studentów. Funkcjonuje ona w ramach Podkarpackiego Centrum Innowacji. Jednym z partnerów tego projektu jest Politechnika Rzeszowska.

W uroczystym otwarciu platformy ProtoLab Politechnikę Rzeszowską reprezentowali prof. dr hab. inż. Grzegorz Budzik, prorektor ds. nauki, dr hab. inż. Mariusz Oleksy, prof. PRz, prorektor ds. rozwoju i kontaktów z gospodarką oraz dr inż. Sławomir Stec, dyrektor Centrum Transferu Technologii PRz.

Podkarpackie Centrum Innowacji to wynik współpracy Województwa Podkarpackiego, Komisji Europejskiej oraz Ministerstwa Rozwoju w ramach inicjatywy Catching-up Regions. Ma wspierać podkarpackie uczelnie oraz przedsiębiorców, dając szansę na tworzenie i realizację projektów badawczo-rozwojowych. Aktywność Centrum obejmuje trzy platformy działań. Pierwsza, przeznaczona dla uczelni i zespołów badawczych, zajmuje się rozwojem i finansowaniem innowacyjnych projektów badawczych. Druga platforma koncentruje się na współpracy nauki z biznesem oraz realizacją badań prowadzonych na uczelniach na rzecz przedsiębiorstw. Trzecia, nazwana ProtoLab, to miejsce eksperymentowania dla studentów. Jest to szansa dla młodych innowatorów na rozwój swoich pomysłów i wprowadzenie ich na rynek.

ProtoLab mieści się w Rzeszowie przy ul. Lenartowicza 4. Znajdują się tam pracownie wyposażone w podstawowe narzędzia, które umożliwią konstruowanie prototypów. Jest tam m.in. pracownia wirtualnej rzeczywistości, elektroniki, komputerowa, warsztat narzędziowy, co-work. Korzystanie z ProtoLab jest bezpłatne. Szczegółowe informacje są dostępne pod adresem: protolab.pcinn.org.

Podkarpackie Centrum Innowacji finansowane jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego na lata 2014-2020, do końca 2022 r. Kwota dofinansowania to około 85 mln zł.

Partnerami Podkarpackiego Centrum Innowacji są także Uniwersytet Rzeszowski oraz Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.