Podstrona: Regionalny Punkt Informacyjny Europejskiej Sieci Eurodesk przy Politechnice Rzeszowskiej / POLITECHNIKA RZESZOWSKA im. Ignacego Łukasiewicza

2024-02-07 , red.  Olga Żuczek, Marta Jagiełowicz
kategoria: Wydarzenia
Otwarcie Regionalnego Punktu Informacyjnego Europejskiej Sieci Eurodesk przy Politechnice Rzeszowskiej,

Eurodesk jest programem Unii Europejskiej skierowanym do młodzieży, osób pracujących z młodzieżą oraz organizacji młodzieżowych, zajmujący się promowaniem aktywności młodzieży w Europie oraz wspieraniem programów i inicjatyw UE. Celem działalności nowo powstałego punktu jest propagowanie informacji o wydarzeniach, grantach, konkursach, międzynarodowych projektach, szkoleniach, wymianach, stażach, studiach i pracy w instytucjach międzynarodowych.

Na Politechnice Rzeszowskiej otwarto Regionalny Punkt Informacyjny Europejskiej Sieci Eurodesk. W wydarzeniu uczestniczyli krajowy koordynator Eurodesk Wawrzyniec Pater, rektor Politechniki Rzeszowskiej prof. dr hab. inż. Piotr Koszelnik, prorektor ds. studenckich prof. dr hab. Grzegorz Ostasz, dziekan Wydziału Zarządzania dr hab. Beata Zatwarnicka-Madura, prof. PRz, a także konsul honorowy Republiki Czeskiej w Rzeszowie Marek Osak oraz konsul honorowy Niemiec dr Agnieszka Buk. Krajowy koordynator Eurodesk zaprezentował istotę programu oraz omówił planowaną działalność Regionalnego Punktu Informacyjnego przez konsultantów Eurodesk.

Regionalny Punkt Informacyjny Europejskiej Sieci Eurodesk przy Politechnice Rzeszowskiej, utworzony na mocy porozumienia podpisanego między Politechniką Rzeszowską a Fundacją Rozwoju Systemu Edukacji, będzie się znajdować w budynku L  przy al. Powstańców Warszawy 8 (pok. L-29-342a). Bezpośredni nadzór nad działalnością Regionalnego Punktu Informacyjnego Europejskiej Sieci Eurodesk będzie sprawował dr hab. Jacek Strojny, prof PRz, kierownik Zakładu Zarządzania Projektami na Wydziale Zarządzania. W skład zespołu wejdą mgr Urszula Mentel, mgr inż. Elżbieta Wolanin, mgr Dorota Kulpa oraz mgr Olga Żuczek.

O programie

Eurodesk jest programem Unii Europejskiej skierowanym do młodzieży, osób pracujących z młodzieżą, a także organizacji młodzieżowych. Jest siecią działającą w 36 krajach europejskich, składającą się z ponad 3000 organizacji. Program działa na czterech poziomach – europejskim, krajowym, regionalnym oraz lokalnym. Koordynatorem europejskim programu jest Biuro Eurodesk Brussels Link, natomiast za koordynację Eurodesku w Polsce odpowiada Krajowe Biuro Eurodesk Polska. Eurodesk świadczy usługi informacyjne dotyczące możliwości rozwoju, jakie daje Unia Europejska w zakresie edukacji, szkoleń, mobilności, funduszy.