Podstrona: Ruszyło XXII Międzynarodowe Seminarium Metrologów MSM’2018 / POLITECHNIKA RZESZOWSKA im. Ignacego Łukasiewicza

Ruszyło XXII Międzynarodowe Seminarium Metrologów MSM’2018

2018-09-17
kategoria: Nauka, Wydarzenia
Ruszyło XXII Międzynarodowe Seminarium Metrologów MSM’2018

W Politechnice Rzeszowskiej rozpoczęło się XXII Międzynarodowe Seminarium Metrologów MSM’2018, pt. „Metody i Technika Przetwarzania Sygnałów w Pomiarach Fizycznych”. Biorą w nim udział pracownicy naukowo - dydaktyczni z krajowych i zagranicznych uczelni oraz firmy związane z elektrotechniką, metrologią i techniką pomiarową.

Wydarzenie zorganizowała  Katedra Metrologii i Systemów Diagnostycznych Wydziału Elektrotechniki i Informatyki Politechniki Rzeszowskiej. Podczas seminarium metrolodzy dyskutują o szeroko pojętej metrologii dotyczącej wszystkich rodzajów pomiarów, tj. elektrycznych, nieelektrycznych, fizycznych oraz wielkościach mechanicznych.

-Tematyka obejmuje wszystkie dziedziny, gdzie wykonuje się pomiary. Na przykład dzisiaj wygłoszono referat pt. „Zastosowanie technik optycznych w rekonstrukcji scen w kryminalistyce", tutaj też pomiary optyczne są stosowane – mówi dr hab. inż. Robert Hanus, prof. PRz, kierownik Katedry Metrologii i Systemów Diagnostycznych.

Uczestników konferencji powitał rektor Politechniki Rzeszowskiej, prof. Tadeusz Markowski. Takie spotkania są dla nas bardzo ważne, to promocja uczelni. Widzę, że są wśród nas przedstawiciele Wydziałów Budowy Maszyn i Lotnictwa a także Wydziału Matematyki i Fizyki Stosowanej. To pokazuje, że jest wzajemna synergia jednostek uczelni – mówił prof. Markowski.

Dziekan WEiI prof. Kazimierz Buczek w swoim wystąpieniu wspominał twórców Seminarium Metrologów, wśród nich prof. Bohdana Stadnyka z Politechniki Lwowskiej oraz prof. dr. hab. inż. Adama Kowalczyka z Politechniki Rzeszowskiej.

Obrady potrwają do czwartku, 20 września. Patronat honorowy nad konferencją sprawują: Polskie Towarzystwo Elektrotechniki Teoretycznej i Stosowanej PTETiS, Stowarzyszenie Elektryków Polskich – Oddział w Rzeszowie oraz Rektor Politechniki Rzeszowskiej.