Podstrona: V Konferencja „Innowacje–Pomiary–Akredytacje” / POLITECHNIKA RZESZOWSKA im. Ignacego Łukasiewicza

V Konferencja „Innowacje–Pomiary–Akredytacje”

2022-11-10 , red.  Roman Tabisz
kategoria: Wydarzenia
Od lewej: koordynator PSLBiW dr inż. R. Tabisz, prezes PCI J. Kubrak, zastępca koordynatora PSLBiW A. Smyk,

Organizatorem V Konferencji „Innowacje–Pomiary–Akredytacje”, której temat przewodni brzmiał  „Laboratoria badawcze i wzorcujące w systemach oceny zgodności”, było Podkarpackie Centrum Innowacji (PCI) w Rzeszowie. W wydarzeniu wzięło udział liczne grono pracowników Politechniki Rzeszowskiej, a władze uczelni reprezentował prorektor ds. rozwoju i współpracy z otoczeniem prof. dr hab. inż. Jarosław Sęp

Tematyka konferencji

Tematyka konferencji została podzielona na dwie części. W pierwszej przedstawiono referaty ogólne dotyczące znaczenia normalizacji, akredytacji oraz certyfikacji wyrobów w systemach oceny zgodności. Część druga konferencji adresowana była do laboratoriów analitycznych i dotyczyła zachowania spójności pomiarowej za pomocą materiałów odniesienia, a także za pomocą odpowiednio zarządzanych biobanków istotnych w uzyskiwaniu powtarzalności wyników badań w laboratoriach medycznych.

Podkarpacka Sieć Laboratoriów Badawczych i Wzorcujących

Konferencję od strony merytorycznej przygotował zespół koordynujący działaniem Podkarpackiej Sieci Laboratoriów Badawczych i Wzorcujących (PSLBiW), która obecnie zrzesza niemal 100 różnego rodzaju laboratoriów, w tym 25 z Politechniki Rzeszowskiej. Laboratoria zrzeszone w PSLBiW korzystają z promocji swoich usług badawczych na portalu tworzonym i rozwijanych w Podkarpackim Centrum Innowacji oraz z transferu wiedzy organizowanego przez PCI w formie webinariów, spotkań oraz szkoleń dotyczących przygotowania laboratoriów do akredytacji.

Przedstawicieli laboratoriów, którzy zdecydują się na przystąpienie do współpracy w ramach PSLBiW, zapraszamy do kontaktu na adres: laboratoria@pcinn.org. Twórcą i koordynatorem PSLBiW jest dr inż. Roman Tabisz z Katedry Metrologii i Systemów Diagnostycznych na Wydziale Elektrotechniki i Informatyki Politechniki Rzeszowskiej.