Podstrona: [VIDEO] Głodni innowacji / POLITECHNIKA RZESZOWSKA im. Ignacego Łukasiewicza

[VIDEO] Głodni innowacji

2017-09-04
[VIDEO] Głodni innowacji

Zważywszy na to, że siedziby uczelni leżą na terenie dawnego Centralnego Okręgu Przemysłowego oraz mając na względzie budowanie polskiej gospodarki, opracowywanie i wdrażanie innowacji i nowych technologii, rektorzy: Politechniki Rzeszowskiej im. Ignacego Łukasiewicza prof. dr hab. inż. Tadeusz Markowski, Politechniki Świętokrzyskiej prof. dr hab. inż. Wiesław Trąmpczyński oraz Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu prof. dr hab. inż. Zbigniew Łukasik wypracowali wspólne stanowisko dotyczące współpracy między uczelniami a Polską Grupą Zbrojeniową. Inicjatorem utworzenia i koordynatorem konsorcjum COP – Tradycja, Obronność jest Politechnika Rzeszowska.

Na początku lipca br. rektorzy podpisali w Rzeszowie list intencyjny w tej sprawie (pisaliśmy o tym w aktualnościach). 1 września br. o godzinie 12.00 w gmachu Politechniki Świętokrzyskiej parafowali umowę, która zapoczątkowała działalność konsorcjum. „Polski przemysł stać na konstruowanie i tworzenie oryginalnej i nowoczesnej broni” – mówią jednym głosem. Zdaniem rektora Politechniki Rzeszowskiej Tadeusza Markowskiego „jedna uczelnia nie jest w stanie realizować dużych projektów, których oczekuje przemysł zbrojeniowy”. Podpisana umowa ma przynieść korzyści również dla studentów uczelni. Najlepsi absolwenci będą mogli liczyć na pracę w przemyśle zbrojeniowym.

Konsorcjum zostało powołane w celu: podjęcia współpracy polegającej na wymianie doświadczeń, wiedzy i potencjału wynikających z prowadzonej działalności; współpracy przy realizacji projektów badawczo-rozwojowych dotyczących produkcji sprzętu wojskowego; inspirowania działań promujących szkolnictwo wyższe oraz zacieśniania współpracy ze środowiskami naukowymi i kulturalnymi.

W ramach tej współpracy uczelnie deklarują: organizowanie wspólnych zespołów badawczych; wspólny udział w projektach, programach i inicjatywach odpowiadających zakresowi kooperacji; wspólne ubieganie się o dofinansowywanie prac ze źródeł zewnętrznych; współpracę w zakresie badań naukowych i kształcenia.