Podstrona: Wynalazki Politechniki Rzeszowskiej dla wojska / POLITECHNIKA RZESZOWSKA im. Ignacego Łukasiewicza

Wynalazki Politechniki Rzeszowskiej dla wojska

2017-01-12 , red.  Artur Polakiewicz
fot: A. Surowiec

Przedstawiciele Politechniki Rzeszowskiej uczestniczyli w międzynarodowej konferencji naukowej „Wykorzystanie Innowacyjnych Technologii dla Zwiększenia Zdolności Operacyjnych do Prowadzenia Działań w Terenie Górzystym” zorganizowanej przez Inspektorat Implementacji Innowacyjnych Technologii Obronnych oraz 21 Brygadę Strzelców Podhalańskich w Rzeszowie. Wydarzenie, które trwało od 11 do 12 stycznia br., zorganizowano w CWK w Jasionce.

Celem konferencji była prezentacja obecnych zdolności sił zbrojnych do prowadzenia działań w terenie górskim oraz ukazanie możliwości zwiększenia tych zdolności przez wykorzystanie innowacyjnych technologii i nowoczesnego sprzętu. Obrady były podzielone na bloki tematyczne dotyczące działań w górach. Odbyła się też statyczna i dynamiczna wystawa nowoczesnego sprzętu wojskowego – m.in. broni, pojazdów opancerzonych i latających statków rozpoznawczych. Został on wystawiony przez ponad 50 instytucji i firm z całego kraju, w tym przez Polską Grupę Zbrojeniową.

Swoje wynalazki pokazała również Politechnika Rzeszowska. Można było oglądać m.in. słynny aparat latający „Wiewiór” stworzony przez Studenckie Koło Naukowe Lotników oraz drony i projekty techniczne zrealizowane przez Koło Naukowe EUROAVIA Rzeszów.

W wykładach, dyskusjach i pokazach oprócz żołnierzy brali udział przedstawiciele innych służb mundurowych oraz uczelni wyższych (zarówno wojskowych, jak i cywilnych) z całego kraju. Konferencja miała wymiar międzynarodowy – brali w niej udział przedstawiciele wojsk górskich z NATO.

AP