Podstrona: Wystartowała Politechnika Młodych Odkrywców / POLITECHNIKA RZESZOWSKA im. Ignacego Łukasiewicza

Wystartowała Politechnika Młodych Odkrywców

2018-11-14
Wystartowała Politechnika Młodych Odkrywców

Na Wydziale Chemicznym Politechniki Rzeszowskiej oficjalnie zainaugurowano zajęcia  Politechniki Młodych Odkrywców. Celem wartego ponad 460 tys. zł projektu jest popularyzacja nauki i rozwijanie wiedzy technicznej wśród dzieci i młodzieży w wieku 12-15 lat.

Projekt jest finansowany z programu POWER. Zajęcia będą odbywały się na trzech wydziałach uczelni: Elektrotechniki i Informatyki, Matematyki i Fizyki Stosowanej oraz Chemicznym przy wsparciu administracyjnym Centrum Transferu Technologii.

- Dzięki uczestnictwu w pokazach naukowych i ciekawych zajęciach warsztatowych uczniowie są inspirowani do twórczego myślenia, rozwijania zainteresowań i pasji, a także mają możliwość poznania procesu tworzenia innowacyjnych rozwiązań technicznych. Poprzez udział w zajęciach pokazują swoje umiejętności i zaangażowanie, budując jednocześnie poczucie własnej wartości i chęci samodoskonalenia – podkreśla dr inż. Paweł Dymora, kierownik projektu.

W pierwszych zajęciach realizowanych na Wydziale Chemicznym w ramach Szkoły Młodych Chemików uczestniczyło 65 uczniów podkarpackich szkół. Uczniowie pod opieką trenerów mieli możliwość samodzielnej pracy w laboratorium, mogli zrozumieć chemię poprzez bezpośrednie zaangażowanie w realizację eksperymentów.

- Zajęcia w ramach Szkoły Młodych Chemików to ogromne przedsięwzięcie logistyczne, w które zaangażowanych jest 13 nauczycieli akademickich – trenerów, którzy prowadzą zajęcia  laboratoryjne z niewielkimi, 5-osobowymi grupami uczniów. Praca w tak małych grupach pozwala im na samodzielne wykonywanie eksperymentów pod fachowym i uważnym okiem trenera – mówi dr inż. Dorota Głowacz-Czerwonka, prodziekan ds. ogólnych i koordynator projektu z ramienia Wydziału Chemicznego.

Inauguracja realizowanych w ramach projektu Szkoły Młodych Informatyków i Szkoły Młodych Fizyków odbędzie się już w najbliższą sobotę 17 listopada, na Wydziale Elektrotechniki i Informatyki oraz w Pracowni Edukacji Nieformalnej EXPERYMENTARIUM 3Z.