Podstrona: Nagroda Komitetu Mechaniki PAN dla dr. inż. Michała Batscha / POLITECHNIKA RZESZOWSKA im. Ignacego Łukasiewicza

Nagroda Komitetu Mechaniki PAN dla dr. inż. Michała Batscha

2024-01-03
, red.  Marta Jagiełowicz
Dr inż. Michał Batsch,

Podczas posiedzenia plenarnego Komitetu Mechaniki Polskiej Akademii Nauk odbyła się ceremonia wręczenia nagród naukowych Komitetu Mechaniki PAN im. prof. Michała Życzkowskiego. Nagrodę III stopnia otrzymał dr inż. Michał Batsch z Katedry Konstrukcji Maszyn na Wydziale Budowy Maszyn i Lotnictwa za publikacje naukowca w prestiżowych polskich i zagranicznych wydawnictwach.

O nagrodzie

Komitet Mechaniki PAN przyznaje nagrody młodym pracownikom nauki za prace opublikowane przez nich przed ukończeniem 35. roku życia. Wyróżnikiem nagrody jest wymóg opublikowania przez kandydata co najmniej jednej samodzielnej publikacji naukowej, a przy ocenie wniosków szczególnie istotny jest poziom naukowy i jakość prac indywidualnych. Nagrody Komitet przyznaje od 1999 r. W tym okresie tę prestiżową nagrodę otrzymało już 50 młodych badaczy.

Zainteresowania naukowe laureata

Dr inż. Michał Batsch jest absolwentem Wydziału Budowy Maszyn i Lotnictwa Politechniki Rzeszowskiej. Tytuł doktora nauk technicznych uzyskał w 2015 r. w dyscyplinie budowa i eksploatacja maszyn.  Obecnie pracuje w Katedrze Konstrukcji Maszyn na Wydziale Budowy Maszyn i Lotnictwa. Zainteresowania naukowe laureata obejmują techniki obliczeniowe stosowane w projektowaniu przekładni zębatych, w tym metody sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego. Współpracuje z wieloma przedsiębiorstwami przy realizacji projektów badawczo-rozwojowych, których jest kierownikiem, liderem lub członkiem zespołów badawczych. Autor publikacji w prestiżowych polskich i zagranicznych wydawnictwach. Większość artykułów jest w języku angielskim, a istotną pozycją jest monografia naukowca „Wybrane zagadnienia teorii zazębień” wydana w Oficynie Politechniki Rzeszowskiej. Podczas posiedzenia plenarnego dr inż. Michał Batsch wygłosił referat „Teoria zazębień – zastosowania praktyczne”.

Komitet Mechaniki PAN

Komitet Mechaniki Polskiej Akademii Nauk jest ciałem kolegialnym IV Wydziału Polskiej Akademii Nauk skupiającym naukowców z całego kraju z zakresu dyscypliny mechanika. Członkami Komitetu są wybitni naukowcy tej dyscypliny reprezentujący głównie uczelnie i instytuty PAN. Zasadniczym zadaniem Komitetu jest oddziaływanie na rozwój dyscypliny mechanika w skali krajowej oraz integrowanie krajowych ośrodków i środowisk naukowych.